Relacja z akcji Czyściochy

Częstochowa dzięki naszym staraniom, dołączyła do miast, które wypowiedziały wojnę reklamom, szpecącym przestrzeń publiczną.

I Edycja akcji „Czyściochy” dotyczyła Alei Najświętszej Maryi Panny, wizytówki naszego miasta, która wpisana jest w całości do rejestru zabytków. Jej celem jest usunięcie z elewacji budynków centralnej ulicy miasta zniszczonych, nieaktualnych, i nie współgrających z otoczeniem reklam.

Iście jesienno-zimowa aura, nie odstraszyła niespełna 20 osób od rozpoczęcia tej akcji. Wśród nich znaleźli się Radni Miasta Częstochowy: Małgorzata Iżyńska, Jerzy Zając, Marcin Biernat, Krzysztof Świerczyński, Rada Dzielnicy Stare Miasto oraz Rada Dzielnicy Śródmieście, młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego i Zespołu Szkół Plastycznych, oraz oczywiście członkowie Stowarzyszenia Lokalni.

Po krótkim przypomnieniu celu działań każdy z uczestników, na podstawie specjalnego formularza, zinwentaryzował i opisał reklamy aktualne, nieaktualne i uszkodzone na jednej ze wskazanych kamienic oraz wykonał dokumentację fotograficzną.

Jakie pierwsze wnioski?

Reklamy umieszczone są dosłownie wszędzie: dookoła oraz w samych bramach, nad witrynami sklepowymi, na balkonach. Niestety nie współgrają one z otoczeniem. Wykonane są często z nietrwałych materiałów, które z upływem czasu są wypłowiałe, uszkadzane i stają się nieaktualne. Dodatkowo są one w przeróżnych kolorach i formach, co powoduje nie mały chaos i bałagan, który z estetyką nie ma nic wspólnego.

Przy okazji tej akcji, w formularzu znalazło się też miejsce na opisanie stanu elewacji kamienic. Zauważalna jest coraz większa ilość renowacji, jednak do ideałów wciąż daleko (np. za sprawą graffiti czy wszelkich innych uszkodzeń wynikających z zaniedbań, bądź z aktów wandalizmu).

Na podstawie informacji zawartych w formularzach powstanie raport dotyczący całości Al. NMP, który na przełomie stycznia-lutego trafi na ręce prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka oraz do estetyka miejskiego, nadzoru budowlanego i konserwatora zabytków.

Kamienica z najbardziej oszpeconym wizerunkiem, zostanie niechlubnie wyróżniona nagrodą „Koszmarka”.

Poniżej prezentujemy odsyłacze do relacji w mediach:
- Telewizja Orion,
- Radio Katowice,
- CZ.INFO.pl,
- wCzęstochowie.pl,
- wCzęstochowie.pl,
- Radio Jura,
- e-tygodnik.

Dane stowarzyszenia

LOKALNI
ul. Berka Joselewicza 13 lok. 6
42-200 Częstochowa

mail: poczta@lokalni.org

NIP: 949-213-04-10
REGON: 241376750
KRS: 0000341089

Przyjaciele

Polecamy

Forum Rad Dzielnic Częstochowy

Copyright © 2012 Stowarzyszenie Lokalni